Μαθητές & Μαθήτριες

Επίσκεψη στην επιχείρηση ‘COMPUTER REPAIR SHOP’

Στις 29/2/2024 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Γ’ τάξης ειδικότητας Τεχνικών Η/Υ και Δικτύων Η/Υ στην επιχείρηση ‘Computer Repair Shop’. Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια των μαθημάτων Ειδικά Θέματα Υλικού & Δικτύων Υπολογιστών και Τεχνικός Πωλήσεων.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από τον υπεύθυνο της επιχείρησης κ. Δελησάββα Αναστάσιο σχετικά με τους κυριότερους τομείς ενδιαφέροντος της επιχείρησης. Παρουσιάστηκαν, μερικά από τα πιο συχνά προβλήματα υλικού και λογισμικού τα οποία αντιμετωπίζει η επιχείρηση αλλά και γενικότερα ο κλάδος της υποστήριξης υλικού υπολογιστών και δικτύων. Ιδιαίτερη αναφορά έγινε στον τομέα των επισκευών και των αναβαθμίσεων υλικού και λογισμικού συσκευών. Επίσης, αναφέρθηκαν και συζητήθηκαν τρέχοντα θέματα πωλήσεων ειδών πληροφορικής και αναγκών της αγοράς.

Οι Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί

Νίκος Τσουκαλάς ΠΕ86