Μαθητές & Μαθήτριες

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ «ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ»

Στις 21/04/2024 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Β τάξης του τομέα Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας και του τμήματος της Γ τάξης της ειδικότητας Βοηθός Βρεφονηπιοκόμου, στoν οικολογικό παιδικό σταθμό «Το δέντρο». Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος «Δημιουργική απασχόληση ΙΙ» και συμμετείχαν συνολικά 11 μαθητές.

Κατά την άφιξη μας στον χώρο του σταθμού πραγματοποιήθηκε σύντομη ξενάγηση από την υπεύθυνη του σταθμού στους βασικούς εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους του σταθμού και παρατήρηση από τους μαθητές του παιδαγωγικού υλικού και της διαρρύθμισης κάθε τάξης ανάλογα με την ηλικία των παιδιών που φιλοξενεί. Στη συνέχεια, οι μαθητές οδηγήθηκαν στον εξωτερικό χώρο του σταθμού όπου συμμετείχαν ενεργά στην «ανοιχτή» εκδήλωση που πραγματοποιούσε ο σταθμός. Πιο συγκεκριμένα, κατασκεύασαν πρωτότυπα έργα από πηλό, ζωγράφισαν με φυσικά χρώματα φτιαγμένα από φυτά και βότανα υφασμάτινες τσάντες από ανακυκλώσιμα υφάσματα και νήματα, φύτεψαν σπόρους που στην συνέχεια πήραν μαζί τους και έφτιαξαν φυσικούς χυμούς και ροφήματα από φρέσκα φρούτα και λαχανικά. Στις παραπάνω δράσεις συμμετείχαν και γονείς με παιδιά που φιλοξενούνται στον παιδικό σταθμό και όχι μόνο, με αποτέλεσμα οι μαθητές να έχουν την ευκαιρία να παρατηρήσουν την αλληλεπίδραση των μικρών μαθητών με τα υλικά και τον χειρισμό των διαφόρων εξαρτημάτων/εργαλείων και ειδών πλαστικής και ζωγραφικής.

Οι συνοδοί εκπαιδευτικοί

Τσίρκα Μαρία ΠΕ87.09