Μαθητές & Μαθήτριες

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ & ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

Στις 25/04/2024 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών του τμήματος της Β τάξης του τομέα Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας, στo Ιστορικό και Λαογραφικό μουσείο Ρεθύμνου. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος «Δημιουργική απασχόληση Ι» και συγκεκριμένα της ενότητας «Παιδί και Μουσείο».

Με την άφιξη μας στον χώρο μας υποδέχτηκε η υπεύθυνη του μουσείου. Πραγματοποιήθηκε σύντομη ενημέρωση σχετικά με τους χώρους και τα εκθέματα και αναφέρθηκαν κάποια βασικά ιστορικά στοιχεία για τα αντικείμενα που φιλοξενούνται. Στην συνέχεια, ακολούθησε ξενάγηση από την υπεύθυνη του μουσείου και στους δύο ορόφους του κτιρίου. Οι μαθητές διατύπωσαν ερωτήσεις σχετικά με την χρήση κάποιων αντικειμένων αλλά και την χρονολογική περίοδο στην οποία ανήκουν. Τέλος, ενημερωθήκαμε για την ύπαρξη και τον τρόπο λειτουργίας της μουσειοσκευής του μουσείου. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με συζήτηση σχετικά με τα στάδια επίσκεψης των παιδιών στο μουσείο και την αντιστοίχιση της δικής μας εμπειρίας με κάθε στάδιο χωριστά. Ενώ προτάθηκαν και απλές δραστηριότητες που θα μπορούσαν να πραγματοποιηθούν μετά την επίσκεψη μιας ομάδας παιδιών στο Ιστορικό και Λαογραφικό μουσείο Ρεθύμνου.

Οι συνοδοί εκπαιδευτικοί

Τσίρκα Μαρία ΠΕ87.09