Διδακτική επίσκεψη στον Υποσταθμό της ΔΕΔΔΗΕ του Ρεθύμνου στο Άδελε.

Την Πέμπτη 23/11/2023 οι τάξεις Β και Γ Ηλεκτρολόγων του Εσπερινού ΕΠΑΛ και οι εκπαιδευτικοί Ηλεκτρολόγοι Γεώργιος Γρηγορίου ΠΕ83 και Κωνσταντίνος Κυρίτσης ΠΕ83, παρακολούθησαν την ενημερωτική πάνω στις Τεχνολογίες Μεταφοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας εκπαιδευτική εκδρομή. Ο κ. Τζαγκαράκης Βασίλειος Προϊστάμενος Υποτομέα εκμετάλλευσης περιοχής Ρεθύμνου μας ξενάγησε μαθητές και εκπαιδευτικούς τόσο στον υπαίθριο όσο και στους εσωτερικούς χώρους του σταθμού και τους εξήγησε αναλυτικά κάθε λειτουργία και πως αυτή συμβάλει στη μεταφορά του ηλεκτρισμού στο Νομό του Ρεθύμνου. Πέρα από τις τεχνολογίες, τις υποδομές και τις λειτουργίες τους μας εξήγησε τους περιορισμούς και την ασφάλεια που πρέπει να έχουν αυτοί οι υποσταθμοί, καθώς και τους κινδύνους των υπαίθριων αγωγών μεταφοράς της Ηλεκτρικής Ενέργειας.

Ήταν μία σημαντική, δια ζώσης, εκπαιδευτική εμπειρία για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς, στην οποία οι μαθητές βίωσαν πως υλοποιείται σε πραγματικό χρόνο η Μεταφορά της Ηλεκτρικής Ενέργειας στους οικισμούς.