Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ

Ο απόφοιτος μπορεί να εργαστεί τόσο στο Δημόσιο, όσο και στον Ιδιωτικό τομέα και πιο συγκεκριμένα σε επιχειρήσεις, οργανισμούς, εκπαιδευτικές μονάδες κ.α., καθώς επίσης και σε φορείς που χρησιμοποιούν προϊόντα και υπηρεσίες πληροφορικής.

‘Εχει τη δυνατότητα, επίσης, να απασχοληθεί σε επιχειρήσεις που:

• Κατασκευάζουν/συναρμολογούν ή υποστηρίζουν προϊόντα πληροφορικής.
  • Προωθούν και πωλούν προϊόντα ή υπηρεσίες πληροφορικής, δικτυακό εξοπλισμό και δικτυακές υπηρεσίες και εφαρμογές λογισμικού.
  • Σχεδιάζουν, εγκαθιστούν και υποστηρίζουν δίκτυα υπολογιστών και δικτυακές υπηρεσίες.
  • Αναπτύσσουν και υποστηρίζουν εφαρμογές λογισμικού και υπηρεσίες σύννεφου (cloud).
  • Ασχολούνται με την τεχνική υποστήριξη, σε επίπεδο υλικού, λογισμικού και δικτυακών υποδομών, σύμφωνα με τα πιο συνηθισμένα προβλήματα που καλείται να επιλύσει ένα τμήμα τεχνικής υποστήριξης (IT helpdesk) ενός οργανισμού.
  • Διαθέτουν τμήμα πληροφορικής και απασχολούν προσωπικό.

Ως ελεύθερος επαγγελματίας ο απόφοιτος μπορεί να:

• Αναλαμβάνει αυτοδύναμα – αυτόνομα όσα αναφέρονται στην εγκατάσταση, υποστήριξη, διαχείριση και αξιοποίηση υπολογιστικών συστημάτων (Η/Υ) ενός χρήστη και απλών τοπικών δικτύων.
  • Αναλαμβάνει υπό την επίβλεψη, τον έλεγχο και τις οδηγίες κάποιου υπεύθυνου όσα αναφέρονται σε μεγαλύτερα συστήματα, μεγαλύτερα δίκτυα, το Διαδίκτυο, ή άλλες δραστηριότητες.
  • Υποστηρίζει, ως προς την χρήση των συστημάτων, τους πελάτες ή τους χρήστες αντίστοιχων υπηρεσιών.
  • Πωλεί, εγκαθιστά και υποστηρίζει υπηρεσίες και προϊόντα πληροφορικής και διαδικτυακό εξοπλισμό.
  • Αναπτύσσει απλές εφαρμογές πληροφορικής.
  • Διαχειρίζεται εξοπλισμό και υπηρεσίες απλών τοπικών δικτύων υπολογιστών.
  • Εγκαθιστά, υποστηρίζει και συντηρεί εξοπλισμό και υπηρεσίες απλών τοπικών δικτύων υπολογιστών.
  • Αναπτύσσει απλές εφαρμογές πολυμέσων και Διαδικτύου.
  • Δημιουργεί ιστοσελίδες και συντηρεί το περιεχόμενό τους.

ΑΔΕΙΑ ΕΞΑΣΚΗΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ: Δεν απαιτείται.